To není alkohol, to je pivo!

Napsal Michaela Ševčíková (») 18. 6. 2013, přečteno: 1790×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinepivo.jpg

Máme tu přímo pivní sezónu, venku je nesnesitelné a možná pro někoho příjemné vedro. Na zahrádkách, zahradách i na betonu se většina z nás zchlazuje tzv. národním nápojem. Je tu jedna z nevšedních všedností, a to nejenom v sezóně otevřené obuvi. Podívejme se jí tedy na pěnu.

Je to známý obrázek z českých hospod, restaurací a barů. Každý si ho umí dobře představit. Jak vejdeme, jsme mezi svými. Vejdu, kývnu na číšníka se slovem „jedno“, sedám si a beru podtácek. Pro nás zcela běžná situace. Ale cizinec se nestačí divit.

Pivo jsme povýšili na krále nápojů. Pivo má svůj trůn – podtácek, bez něho nemožno pít. Dokonce musí mít svou bohatou bílou korunu. Piva se nesmí nikdo dotknout. Pivo se nemíchá, a to ani s pivem samotným. Vrcholem míchání, na které jsme ochotni přistoupit, je řezané. Ale i to se u většiny setkává s opovržením. Vždyť ho pijou ženský.

Pivo je mnohde levnější než sklenice obyčejné vody. Pivo nepovažujeme za alkohol. Pivo snad není ani nápoj. Je specifickým druhem. Snad pitivo? Ne. Pivo je prostě pivo. A pivo se pije.

Běda tomu, kdo pivo nedopije, věčná škoda. Nebo snad nechutnalo, bylo špatné? Budeme na něj koukat jako na neandrtálce. Pivo nevyléváme ani nepřeléváme. S pivem se zachází s úctou.

Vždy se chodí na jedno, ale zvrhne se to na víc půllitrů. Jenže opravdu tím myslíme, že na jeden půllitr? Ne. My jdeme na jedno pivo, nepočítáme míru. Jdeme na jedno, se nám spojí pouze s pivem. Neříkáme, že jdeme na jeden rum, jedno víno nebo jedno kafe. U piva není potřeba specifikovat, na co jedno se jde.

Pivo má dokonce i zdrobněliny, je naše nejmilejší. Říkáme mu: pivečko, pivíčko… Nazýváme ho zlatým mokem, tekutým chlebem. Od pradávna je chléb považován za životadárný. My máme i životadárný mok. Pivo léčí, své pití obhajujeme kvasnicemi, hážeme do pranice vitamin B. Pivo také dělá hezká těla. V očích těch druhých. Říká se, že vláda, která zdraží pivo, padne. Jakoby samo vládlo.

Pivo je naše láska, hýčkáme si ho, pozvedáme ho do výše. Nenecháme si ho sebrat. Budeme ho pít pořád. Uctíváme ho víc než nějakého svatého. Svaté pivo. Pivo je náš bůh.

Jdu na jedno. Kdo se přidá?

Štítky: pivo, léto, česko, alkohol
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a deset